Jak wybierać smartfon dla siebie?

Na rynku mamy obecnie szeroką gamę smartfonów, a dokładnie jest ich tyle, że trudno się na cokolwiek zdecydować. Jakby tego było mało produkcja nie ustaje i co chwilę pojawiają się nowe. Na jakiej podstawie więc wybierać smartfon dla siebie?

Po pierwsze: Cena.

Nie zamierzałem umieszczać tego elementu na liście, ale faktem jest, że w wielu wypadkach cena zadecyduje o wyborze. Oczywiście wybór smartfona za 1 zł może nie być dobrym pomysłem, trzeba wziąć pod uwagę pozostałe elementy. Może również okazać się, że smartfon za 1 zł będzie lepszy od droższych – dotyczy to szczególnie okresowych promocji u operatorów, np: Listopadowe Szalone Ceny w abonamentach Orange.

Po drugie: rozdzielczość wyświetlacza.

Wielkość nie ma znaczenia – powie Wam to każda kobieta i podobnie jest w przypadku smartfonów. Jeżeli wielkość wyświetlacza nie idzie w parze z rozdzielczością to nie należy na nią(wielkość) zwracać uwagi. Standardem wyznaczonym w 2010 roku przez Samsung Galaxy S jest rozdzielczość 480 x800 pikseli lub WVGA (wide VGA). Pojawiały się oczywiście smartfony z niższą rozdzielczością, ale już się nie pojawiają, absolutnym minimum jest obecnie WVGA. Taką rozdzielczość można zaakceptować w urządzeniach o przekątnej ekranu 4 cale i mniej.

Moje typy wyglądają następująco:

  • 3,7 cala i mniej – WVGA 480×800 pikseli,
  • 4 cale, 4,3 cala –  960×640 pikseli,
  • 4,5 cala – HD 720p 720×1280 pikseli,
  • około 5 cali – ciągle HD 720p, ale rynek wymusił już FullHD, choć uważam to za przesadę
  • Tablet 7 cali – FullHD.

Swoją drogą rozdzielczość WVGA 480 x 800 pikseli przy przekątnej 3,7 cala odpowiada rozdzielczości 4400 x 2600 pikseli przy przekątnej około 20 cali.

Jak widzicie moje wymagania są wyśrubowane – szczególnie przy niższych przekątnych. Na rynku natomiast pojawiają się smartfony o dużej przekątnej np.: 4,7 cala i rozdzielczości WVGA – ma to związek z wydajnością chipsetów, co jest kolejnym elementem wyboru.

Po trzecie: wydajność chipsetu.

Na rynku obecnie dominuje firma Qualcomm z chipsetami Snapdragon, ich układów używają praktycznie wszyscy producenci, a już na pewno Ci liczący się. Konkurować z nią próbują: nVidia z serią chipsetów Tegra, Samsung z serią Exynos czy TI ze swoimi chipsetami OMAP, dość popularny ostatnio jest również Rockchip szczególnie w tańszych tabletach. Jaki więc chipset wybrać? W chwili obecnej minimum dwurdzeniowy z taktowaniem powyżej 1GHz. Jeżeli chodzi o serię Snapdragon najlepiej żeby były to rdzenie Krait. Wydajność rdzeni zależy oczywiście od taktowania ale również od technologi w jakiej są wykonane. Dwa rdzenie Krait o taktowaniu 1,5GHz to optymalne rozwiązanie dla rozdzielczości HD. Obecnie na rynku liczą się chipsety Snapdragon 600 i 800, są to oczywiście produkcje przeznaczone do wydajniejszych urządzeń. Snapdragon 400 nada się do niższych rozdzielczości. Co do innych producentów trzeba po prostu szukać odpowiedników w/w układów.

Chipset to również wydajność grafiki jako, że układ graficzny jest wbudowany w chipset, na szczęście im wydajniejsze rdzenie w chipsecie tym wydajniejszy układ graficzny jest montowany.

Po czwarte: pamięć RAM i pamięć wbudowana, również obecność slotu kart pamięci.

Jak wybierać smartfon dla siebie? LG-Nexus-5 Im więcej pamięci RAM tym lepiej, należy przy tym pamiętać, że: „nieużyty RAM to zmarnowany RAM„, albo nie zapomnijcie o tym ;). Im więcej RAM tym lepiej, dla Androida minimum to 768MB, optymalna ilość to 1GB i „na bogato” 2GB :).

Android uważany jest za bardzo pamięciożerny system i jest to prawda, ale z kolejną wersją Google pracuje nad zmniejszeniem zapotrzebowania na pamięć RAM i moc obliczeniową.

Pamięć wbudowana – ponieważ nie można jej wymienić  producent stara się używać szybkich układów pamięci, co oczywiście zwiększa cenę urządzenia. Absolutne minimum to 8GB ze wskazaniem na 16GB. Oczywiście bierzemy maksymalną ilość wbudowanej pamięci, jeżeli różnica w cenie nie jest tak wielka.

Slot kart pamięci – warunek konieczny – są wyjątki. Dlaczego karty pamięci, skoro pamięć wbudowana jest szybsza? Dlatego, że kartę zawsze możemy wymienić na większą – obecnie najczęściej do 64 GB. A do tego nie musimy inwestować w rozwiązania typu Chmura. Właśnie Chmura – często spotkamy się z sytuacją gdzie pewna ilość pamięci w chmurze jest na przyznawana „za darmo” na pewien okres czasu. Pytanie brzmi co po upływie tego okresu – jeżeli zgromadzimy dane w chmurze – będziemy mieli dwa wyjścia albo zgrać je na pamięć fizyczną i usunąć albo opłacić kolejny okres. Kopiom bezpieczeństwa mówię tak, chmurom zaś – nie.

Po piąte: pojemność baterii.

Chociaż pojemność baterii nie ma tak wielkiego znaczenia, znaczenie ma ile dane urządzanie wytrzyma na tej pojemności baterii. Krótko mówiąc urządzenia z większa pojemnością baterii mogą pracować krócej niż urządzenia z mniejszą pojemnością. Tak więc pojemność nie jest najważniejsza. Co do długości pracy na baterii to musimy opierać się na danych producenta lub jeżeli, smartfon jest na rynku już jakiś czas, opiniach znalezionych na wiarygodnych stronach.

Dodatkowo długość pracy na baterii zależy od wielu czynników, z których zasięg jest jednym z najważniejszych, zaraz za nim transmisja 3G.

O czymś zapomniałem? Czy jest jeszcze jakiś ważny element, na który warto zwrócić uwagę? piszcie w komentarzach.

źródło: orange, play, lg

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

Pocket