Nokia Lumia 920

Nokia Lumia 920 to nowy flagowiec fińskiego producenta i trzeba przyznać, że tym razem Nokia przyłożyła się do postawionego przed nią zadania. Smartfon zbiera pozytywne opinie i być może w końcu będzie godnym konkurentem dla urządzeń już znajdujących się na rynku.

Finowie najbardziej są zadowoleni z ekranu PureMotion, który jest reklamowany jako najlepszy ekran dotykowy w smartfonach. I trzeba przyznać, że powierzchnia dotykowa jest bardzo czuła – smartfon możemy obsługiwać nawet w rękawiczkach. Nokia Lumia 920 posiada wyświetlacz LED wielkości 4,5 cala wykonany w technologii IPS o rozdzielczości 768 x 1280 pikseli. Zastosowanie wyświetlacza 4,5 cala jest uzasadnione przez obecny trend na rynku, jednocześnie Finowie nie chcieli przekroczyć pewnej granicy wielkości, która mogłaby być uznana za zbyt dużą przez klientów. Najważniejsze jest zastosowanie wysokiej rozdzielczości.

Nokia Lumia 920

Za wydajnością smartfonu stoi Qualcomm ze swoim, chyba najlepszym jak do tej pory, chipsetem Snapdragon S4, który montowany jest w wielu wypuszczonych w tym roku urządzeniach, przykładowo w amerykańskich wersjach Galaxy S3 i HTC One X oraz w Sony Xperia T. O wydajność więc nie musimy się martwić – jednocześnie zacierają się różnice w wydajności smartfonów poszczególnych producentów.

Szczegółowo: Qualcomm Snapdragon S4 – dwu-rdzeniowy z rdzeniami Krait o taktowaniu 1,5 GHz oraz GPU Adreno 225.

Aparat o rozdzielczości 8,7 Mpix pretenduje do jednego z najlepszych, jak nie najlepszego na rynku. Opracowana przez Nokię technologia PureView ( jak w Nokii PureView 808) oraz zastosowanie optyki Carl Zeiss ma pozwolić na wykonywanie ostrych materiałów wideo nawet wtedy, gdy kamera narażona jest na wstrząsy lub filmujemy w półmroku. PV odpowiada więc za optyczną stabilizację obrazu. Aparat wspomaga lampa błyskowa złożona z dwóch diod LED.W urządzeniu zastosowano również dwustopniowy przycisk aparatu, wracamy więc do przeszłości i bardzo dobrze, bo wiele osób właśnie tego oczekuje. Ogniskowa aparatu ma 26 mm oraz możemy skorzystać z 4-krotnego zoomu cyfrowego.

Drugi aparat ma rozdzielczość 1280 x 960 pikseli, czyli 1,2 Mpix i jest przeznaczony głównie do wideo rozmów.

nokia-lumia-920-xl

Nokia Lumia 920 nagrywa materiał wideo w rozdzielczości 1080p – obecnie standard w topowych smartfonach.

Jak dużo nasza Nokia zapamięta? Ponieważ nie mamy możliwości rozszerzenia pamięci przez dodatkowe kart pamięci – do dyspozycji dostajemy 32 GB pamięci wbudowanej. Dla braku możliwości rozszerzenia pamięci widzę jedno dobre uzasadnienie – nie będziemy używać tandetnych, tanich kart o wątpliwych czasach zapisu i odczytu. Do dyspozycji dostaniemy również 1GB pamięci RAM.

Model Lumia 920 ma bardzo szeroki zakres dostępnych kanałów komunikacji ze światem zewnętrznym, chodzi przesyłanie i odbiór danych. Do dyspozycji mamy:

  • 3G – HSDPA, 42.2 Mbps; HSUPA, 5.76 Mbps;
  • 4G – LTE, Cat3, 50 Mbps UL, 100 Mbps DL,
  • WLAN- Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, DLNA, Wi-Fi hotspot
  • BT – v3.1 with A2DP, EDR
  • NFC
  • USB – microUSB v2.0

Zasilanie – w smartfonie zastosowano baterię Li-Ion o pojemności 2000 mAh, która ma pozwolić na 10 godzin rozmów lub 400 godzin w stanie czuwania lub 67 godzin słuchania muzyki. Kiedy się rozładuje – naładujemy ją bezprzewodowo – dzięki podkładce ładującej.

700-nokia-lumia-920-black-front

Biorąc pod uwagę parametry tego smartfonu – Nokia Lumia 920 jest najbardziej zaawansowaną premierą tego roku. Nie był nią Samsung Galaxy S3, na pewno nie był nią iPhone 5 – Nokia Lumia 920 mogłaby przynieść dużo korzyści fińskiemu koncernowi, ale ze względu na system, aż tak dużo nie przyniesie, a szkoda.

Czekamy na premiery u operatorów – pewne jest, że tak samo jak pod względem technologicznym Lumia 920 stoi wśród najdroższych smartfonów – tak samo będzie stała pod względem ceny – jeżeli nie wyżej.

Aktualizacja – w Orange już jest:

J.Ś.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

Pocket