Nowe konto eKonto?

Obecnie posiadam dwa konta – pierwsze, najstarsze w Inteligo, drugie w byłym Lukas Banku – obecnie Credit Agricolle. O ile do pierwszego nie mam zastrzeżeń, to drugie zostało założone na zasadzie – koleżanka pracowała i jak wszędzie miała plany, plany, plany na sprzedaż, więc pomyślałem co mi szkodzi – założę drugie konto. Teraz czuję, że przyszedł czas na zmianę – przyjrzałem się ROR`owi eKonto w mBanku. Oto wnioski.

mBank jest pierwszym i obecnie największym bankiem internetowym w Polsce – pierwszy plus zaliczony. Ponad 12 lat na rynku i bardzo dobre opinie – więcej wiedzieć nie muszę. Czas na ofertę.

eKonto reklamowane jest jako darmowe konto internetowe, dla każdego prawdopodobnie będzie to znaczyło co innego – dla mnie – jeżeli mogę normalnie korzystać z konta i nie płacić za uruchomienie, prowadzenie i kartę – to jest ono darmowe.

Co oferuje eKonto:

 • brak opłat za otwarcie i prowadzenie konta od przeszło 10 lat,
 • bezpłatne przelewy zewnętrzne i wewnętrzne przez internet i telefon,
 • bezpłatne wypłaty z ponad 4 800 bankomatów BZ WBK, Cash4You, eCard, Euronet w kraju i wszystkich za granicą,
 • karta debetowa wydawana na atrakcyjnych warunkach,
 • program rabatowy – rabaty do 55% z kartą debetową i kredytową mBanku.

To chyba najważniejsze elementy oferty, ale nas interesuje tabela prowizji, zakładając wykonywanie operacji przez internet:

 • prowadzenie i przelewy są bezpłatne, chyba że chcemy przelew expresowy – czas to pieniądz, więc oplata 5 zł,
 • wypłaty ze wszystkich bankomatów – 5 zł miesięcznie, jak już pisałem – wypłatę gotówki można zaplanować, więc znajdziemy bankomat, w którym nie zostanie pobrana opłata.
 • karta debetowa – jest czy nie jest za 0zł? Jest jeżeli wykonujemy w okresie rozliczeniowym (zaksięgowane) transakcje bezgotówkowe na kwotę minimum 100 zł. To chyba nie będzie stanowić problemu,
 • Polecenie zapłaty kosztuje 1 zł miesięcznie, przy czym przelewy w ramach PZ są bezpłatne. Aż tak często nie korzystam, żeby definiować – nie powiem PZ są przydatne. Dla jednym obojętne, dla innych minus, jeżeli się zastanowić to dla kogoś może być plusem, bo PZ w obecnym banku mogą być droższe lub są pobierane opłaty za takie przelewy,
 • przechodząc dalej mamy Zlecenie Stałe, które jest darmowe – czym różni się PZ od ZS? Zlecenie Stałe to przelew na stałą kwotę realizowany w określonym odstępie czasowym, a Polecenie Zapłaty to przelew, którego kwota zależy od zleceniodawcy – jeżeli płacimy rachunki za komórkę – nie są one stałe i wtedy bank przeleje kwotę wyszczególnioną na rachunku.  Ze Zlecenia stałego korzystam więc jak dla mnie plus,
 • historia transakcji w wersji elektronicznej jest jak najbardziej bezpłatna.

Przy wybieraniu karty chyba skuszę się na kartę z anteną zbliżeniową – opłaty są takie same, czyli nie ma ich jeżeli wydany co najmniej 100zł, a możliwość szybkiego zapłacenia zbliżeniowego jest bardzo kusząca. Muszę to jeszcze przemyśleć, bo ciekawszym rozwiązaniem byłby telefon, gdzie jest możliwość wyłączenia anteny NFC, w karcie niestety nie wyłączę.

Tak na grudzień 2012 wygląda skrót oferty – oczywiście dostępne są promocje, ale po zawsze aktualne informacje odsyłam do łącza:

J.Ś. 2012

Udostępnij!