Prawdopodobnie Apple straci prawa do nazwy iPhone w Brazylii

Jak donosi Reuters prawdopodobieństwo tego, że Apple straci prawa do nazwy iPhone w Brazylii jest bardzo wysokie, a to ze względu na istniejący na rynku brazylijskim produkt pod nazwą iphone.  Który, co ciekawe jest smartfonem z systemem Android. Apple było już w podobnej sytuacji, i ostatnio kosztowało go to 60 milionów dolarów.

Oficjalna decyzja na zapaść 13 lutego, jeżeli okaże się zgodna z przewidywaniami to Apple będzie miało trzy wyjścia:

  • wycofać sprzedaż iPhone`ów z rynku brazylijskiego – mało prawdopodobne,
  • zmienić nazwę produktu – równie nieprawdopodobne, bo iPhone to głownie marka,
  • płacić opłatę licencyjną lub wykupić prawa do nazwy – taka sytuacja miała już miejsce w przypadku iPada – kiedy to Apple kupiło prawa do marki iPad od chińskiego producenta Proview za 60 milionów dolarów.

Oczywiście Apple ma prawo do odwołania do lokalnych sądów, ale to by tylko przedłużyło proces,a w tym czasie prawdopodobnie Apple nie mogłoby sprzedawać swoich produktów.

IGB Eletronica SA właściciel linii Gradiente i marki iphone na rynku brazylijskim jest gotowy do rozmów z Apple – jednak jak donosi firma – nikt z Cupertino nie kontaktował się z nimi w tej sprawie.

Gradiente iphone to smartfon z wyświetlaczem 3.7 cala, dwoma slotami na karty SIM i systemem Android.

Apple straci prawa do nazwy iphone

Czy Apple starci prawa do marki iPhone? Dowiemy się po walentynkach, stawiam, że jeżeli się tek stanie to Apple będzie chciało kupić prawa do marki i najprawdopodobniej o to chodzi brazylijskiej spółce.

źródło: reuters

J.Ś. 2013

Udostępnij!