System Android – udział producentów w rynku

Zobaczmy jaki udział mają poszczególni producenci w rynku urządzeń z systemem Android i jak ten udział zmienił się od zeszłego roku. Jeżeli podejrzewacie, że Samsung jest wysoko to macie rację. Zestawienie dotyczy tylko systemu Android, a nie całego rynku urządzeń mobilnych.

Serwis Millennial Media opublikował zestawienie w postaci wykresu, które wygląda następująco:

system android

Imponująco wygląda pozycja Samsunga – podwojenie udziału procentowego w ciągu roku – to ogromny sukces. W trzecim kwartale 2011 udział ten wynosił 23 % i był niższy niż udział HTC i mniej więcej na tym samym poziomie co udział Motoroli. W trzecim kwartale 2012 – Samsung ma 46% rynku urządzeń z systemem Android, podczas gdy konkurenci stracili połowę swojego zeszłorocznego udziału. Wzrost w ostatnim słupku zawdzięczany jest firmom Sony, ZTE i Huawei.

HTC bardzo ucierpiał przez ostatni rok – spadek udziału o połowę – z kontrolowania około 1/3 rynku – 32% do 16%. Co ciekawe tajwański koncern robi bardzo dobre jakościowo smartfony, są one przez to również droższe niż konkurencyjne produkty Samsunga – jak widać po zestawieniu nie lubimy jakości – wolimy niską cenę. Drugi powód to to, że HTC długo nie wprowadzał żadnych nowości – wykorzystali to inni, a Samsung w szczególności.

Motorola jak wiemy miała własne kłopoty i obecnie należy już do Google. Motoroli należą się brawa za bardzo udane modele RAZR. Spadek o udziałów o połowę, podobnie jak HTC – był wielkim ciosem, ale zobaczymy jakie plany co do Motoroli ma nowy właściciel. Może Google sam zamierza produkować następne modele smartfonów i tabletów –Nexus.

LG nie zanotował aż tak wielkich spadków jak pozostali, ale są one wyraźne. W sumie tylko 1 % dzieli LG od spadku o połowę – tak jak w przypadku pozostałej dwójki. Co można powiedzieć o LG? Dopiero seria „L” smartfonów na systemie Android pokazuje, że LG jeszcze nie powiedział ostatniego słowa. Nie mniej jednak za późno wprowadzona – nie miała już wpływu na trzeci kwartał tego roku.

Ciekawostką jest, że wojna nie jest już prowadzona na poziomie wydajności, co prawda co chwilę ogłaszane są nowe najbardziej wydajne smartfony, ale zauważcie, że
Qualcomm ze swoim chipsetem Snapdragon S4 ma większość rynku – amerykańskie HTC One X i Samsung Galaxy S3, HTC One S, Asus Padfone, LG Swift G – i jeszcze kilka innych ma w sobie Chipset S4. Gdzie walka nadal trwa – na arenie wyświetlaczy – Samsung ma swoje Super AMOLEDY, HTC – Super LCD3, a LG True HD IPS Plus.

Może już czas zmienić HTC na jakiegoś Samsunga?

źródło: millennial media

J.Ś. 2012

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

Pocket