Rynek smartfonów i tabletów zdominowały chipsety Snapdragon, pomijając Exynosy w Samsungach, w praktycznie wszystkich urządzeniach najbardziej znanych producentów znajdziemy chipsety Qualcommu – Snapdragony. Dlatego wydajność urządzenia, w głównej mierze, będzie zależała od wydajności samego chipsetu. Mamy jeszcze oczywiście układy Apple w iPhone’ach, i mniej znane Kirin czy Allwiner.

Wydajność chipsetów to w główniej mierze dwa elementy – wydajność chipu w obliczeniach i w grafice.  Jak przedstawia się czołówka zobaczymy na przykładzie wyników z popularnego testera AnTuTu.

antutu-cpu-pol-2016

A tak przedstawia się wydajność grafiki w poszczególnych chipsetach:

antutu-gpu-pol-2016

Pierwsza trójka zostaje ta sama, ale różnice już znacząco się zwiększają.

Chipsety Apple znajdziemy tylko w produktach Apple – podobnie jak systemu iOS nie znajdziemy w innych produktach. W przypadku Snapdragonów Qualcommu są to obecnie najpopularniejsze chipsety i znajdziemy je prawie wszędzie. Jeżeli chodzi o Samsunga i chipsety Exynos to Koreańczycy stosują je zamiennie z chipsetami Qualcommu w swoich produktach.

Warto wspomnieć, że Snapdragon 820 jest wykonany w procesie technologicznym 14nm; jest już dostępny Snapdragon 821, którego wydajność jest około 10% większa oraz fakt, że niedługo pojawi się Snapdragon 835, który wykonany będzie w procesie 10nm. Wszystkie te chipsety produkuje Samsung.

Snapragony 821 wykorzystuje m.in. Google Pixel, na 820’ach mamy: BlackBerry DTEK60, HTC 10, LG G5, LG V20, Moto Z, Moto Z Force, OnePlus 3, Samsung Galaxy S7, Samsung Galaxy S7 Edge, Sony Xperia X Performance, Sony Xperia XZ i inne mniej znane marki.

Pocket