Nvidia Tegra 4 z rdzeniami Cortex A15

Chipset Nvidia Tegra 4 został oficjalnie zaprezentowany na CES 2013 i ma być najszybszym dostępnym ( w momencie premiery) chipsetem do tabletów i smartfonów w bieżącym roku. A stanie się tak za sprawą zastosowania 4 rdzeni Cortex A15 firmy ARM.

Znaczna większość chipsetów, które są dostępne na rynku operują na rdzeniach Cortex A9. Pisze większość, bo np.: chipset w tablecie Google Nexus 10 opaty jest już na rdzeniach Cortex A15. Rdzenie Cortex A15 zapewniają do 40% szybsze obliczenia przy takiej samej prędkości taktowania niż Cortex A9. Przyrost prędkości będzie więc odczuwalny.

nvidia tegra 4

Nvidia Tegra 4 wykonany jest w procesie technologicznym 28nm i posiada cztery rdzenie Cortex A15 wspierane piątym, który przejmuje zadania o niskim zapotrzebowaniu na moc obliczeniową. Czyli konstrukcja znana z Tegry 3, nie mniej jednak nowy chipset ma zużywać do 45% mniej energii niż jego poprzednik.

Nvidia to producent znany głownie z kart graficznych, na tym polu mają duże doświadczenie. W chipsecie Tegra 4 zastosowano 72 rdzeniowy układ graficzny, który obsługuje DirectX 11 oraz OpenGL 4.0. Dla porównania Tegra 3 mogła pochwalić się 12 rdzeniowym układem graficznym, a np: Samsung Galaxy S3 ma czterordzeniowe GPU. Procesor graficzny w chipsecie Tegra4 jest 6-cio krotnie bardziej wydajny niż w poprzedniku.

Nvidia Tegra 4 wspiera również technologię LTE, co powoli (przynajmniej w naszym kraju) staje się niezbędnym elementem.

Jeżeli chodzi o rozdzielczości to Tegra 4 obsłuży maksymalną rozdzielczość do 2560 x 1600 pikseli, szykujcie się więc na kolejne tablety z taką rozdzielczością na pokładzie.

Cóż teraz czekamy już tylko na premiery urządzeń z nowym układem, żeby można było przeprowadzić testy wydajnościowe na sprzęcie produkowanym seryjnie. Warto również wspomnieć, że Nvidia pracuje nad własną przenośną konsolą do gier opartą na układzie Tegra 4.

J.Ś. 2012

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

Pocket