Test LG Q6 – średniak z aspiracjami na flagowca
Pisząc średniak mam na myśli – średnią półkę rynku smartfonów, której LG Q6 jest przedstawicielem. Jednak kilka dni spędzonych z nim przekonało mnie, że model ten może spokojnie uchodzić za flagowca – ze swoim “bez ramkowym” dizajnem.
Wg danych producenta 78% przodu telefonu stanowi wyświetlacz, zobaczcie sami:
Wierzcie mi, że na żywo wygląda to jeszcze lepiej. Całości dopełniają zaokrąglone rogi wyświetlacza, które dobrze komponują się z zaokrągloną obudową. Wygląda to jak jedna całość, a nie prostokąt wepchnięty w prostokąt z zaokrąglonymi rogami. Na przednim panelu nie mamy żadnych przycisków, a górna ramka wyświetlacza jest tej samej wielkości co dolna. W pełni symetryczny projekt, który po prostu się podoba. Dobra robota LG.
Na co patrzymy?
Wyświetlacz ma wielkość 5,5 cala, pomijając zaokrąglone rogi. Wykonany jest w technologii IPS (In-Plane Switching) LCD. Osobiście wolę OLED’y, ale jakość wyświetlacza jest na tyle wysoka, że obraz jest ostry, kontrast wysoki a kolory żywe. Muszę używać 80% podświetlenia (jasności), bo 100% jest zbyt jasne, a takiego ustawienia używam w moim Sony Xperia Z3c. Wyświetlacz jest wysokiej jakości i prezentuje nam obraz w rozdzielczości 1080 x 2160 pikseli – czyli już nie FullHD 1080p, jeszcze nie 4K. Całość chroni Gorilla Glass 3.
Czego nie widzimy?
Nie widzimy podzespołów, czyli tego co napędza ten smartfon. A jest to chipset (SoC – System on Chip) produkowany przez Qualcomm – model 435, który zapewni X9 LTE – do 300Mbps download, NFC i do 1080p maksymalną rozdzielczość wyświetlacza w urządzeniu? Zaraz. Jeżeli wyświetlacz ma rozdzielczość 1080 x 2016 pikseli, a 1080p to 1080 x 1920 to o co tu chodzi?
Snapdragon 435 do demonów prędkości nie należy, ale sprzęt ma być mid-range, więc taki, a nie inny chipset dostajemy. W teście AnTuTu osiągnął 37118 punktów, przy grafice 3D podając: “Game performance is mid-level”, a przy wydajności CPU – “Middle end – satisfy your daily use.” I właśnie tego możemy się spodziewać – satysfakcji w codziennym użytkowaniu. Nie spodziewajmy się jednak cudów – od czasu do czasu poczujemy zwolnienie. Ja takie poczułem, ale nie wpływa to jakoś bardzo negatywnie na moją ocenę. Używam innych telefonów i widzę jak pracują – takie incydenty nie są w stanie zepsuć mi ani dnia, ani godziny.
Co zobaczymy?
Model Q6 jest wyposażony w jeden aparat z tyłu – ja też wolałbym dwa – ale mid-range. Zainstalowano matrycę 13Mp z przysłoną f/2.2, wielkość matrycy 1/3″. Jakość zdjęć jest bardzo wysoka, tak długo jak pamiętamy, żeby zapewnić odpowiednie warunki – najważniejszy z nich stabilność. Nasze ręce się trzęsą to normalne, a zrobienie zdjęcia w niefortunnym momencie może skutkować rozmazanym obrazem.
Przy dziennym świetle i stabilnym chwycie – jakość zdjęć jest zadowalająca. Poniżej kilka przykładowych do własnej oceny.
Przedni aparat ma rozdzielczość 5Mpix i jest szerokokątny – 100 stopni.
Parametry LG Q6:
- Chipset: Platforma Qualcomm® Snapdragon™ 435
- Wyświetlacz: FullVision 5,5-cala 18:9 FHD+ (2160 x 1080 / 442 piksele na cal)
- Pamięć: 3GB pamięci RAM/ 32GB pamięci ROM + gniazdo kart microSD
- Aparat: Tylny 13MP/ Przedni 5MP szerokokątny 100°
- Bateria: 3000 mAh (wbudowana)
- System operacyjny: Android 7.1.1 Nougat
- Wymiary: 142,5 x 69,3 x 8,1mm, masa: 149 g
- Sieć komórkowa: LTE Advanced do 300Mbps/3G/ 2G
- Łączność: Wi-Fi 802.11 b, g, n / Bluetooth 4.2/ USB Typu B 2.0
- Kolory: czarny/ platynowy/ biały / złoty
- Inne: Rozpoznawanie twarzy / Tryb kwadratowy / Steady Record (stabilizacja obrazu podczas filmowania) / radio FM
Zalety:
- prawie „bez ramkowy” design i wykonanie dające wrażenie wyższej półki,
- wysokiej jakości wyświetlacz LCD – 18:9 – posiadający wysoki kontrast, szeroki zakres kolorów i znakomitą ostrość,
- bardzo przyjazna dla użytkownika nakładka na system Android,
- zaokrąglone rogi ekranu dają wrażenie produktu premium i idealnie współgrają z zaokrągloną obudową,
- szybkie ładowanie i pojemna bateria 3000mAh.
Wady:
- plastik z tyłu – łatwo się rysuje i zbiera odciski palców, więc konieczny jest pokrowiec,
- chciałbym diodę informującą o ładowaniu, stanie baterii i powiadomieniach,
- brak skanera linii papilarnych – jest to raczej związane z segmentem produktu,
- niska wydajność w grach.
Zarówno wady jak i zalety są subiektywne, każdy będzie wymagał czegoś innego od tego smartfonu. Mogę powiedzieć, że sprawuje się bardzo dobrze i przy dobrej cenie jest to produkt wart uwagi i zakupu.
Ceneo oferuje nam smartfon LG Q6 od około 1200 zł. Na Skapiec.pl znajdziemy go od około 1400zł. Q6 możemy również kupić u operatorów – np. w Sklepie Internetowym Orange czy w Play.
Podsumowując porównam ten smartfon do obecnie używanego, czyli Sony Xperia Z3 Compact – małe jest piękne i wygodne, ale używając urządzenia z większym wyświetlaczem zaczynam doceniać znaczenie wielkości. Telefon jest elegancki i dobrze wykonany i pomimo kilku braków – wart swojej ceny. Zdecydowanie lider w segmencie średniaków.