Dysk SSD – czy ten zakup się opłaca – BEFORE
W tym krótkim artykule chcę pomóc wam podjąć tę decyzję – KUPIĆ czy NIE KUPIĆ. W jaki sposób dysk SSD może wpłynąć na wydajność waszego sprzętu i w jakich okolicznościach zacząłem myśleć o zakupie.
Na początku muszę zaznaczyć, że jeszcze nie mam tego dysku – choć już go kupiłem oraz, że nie miałem styczności z dyskami SSD przed podjęciem decyzji. Jeżeli jesteście w podobnej sytuacji – zapraszam do czytania. 🙂
1. CEL
Moim celem było zwiększenie wydajności mojego już nie najnowszego laptopa, na którym piszę te słowa. Dlaczego nie kupiłem sobie nowego – zapytacie? Otóż nie chcę wydawać dużej sumy, laptop na już 4 lata, ale specjalnie kupiłem 17 calowy z rozdzielczością 1600*900, żeby szybko się nie zestarzał, ma dwie karty graficzne – do codziennych zadań w sam raz.
2. REALIZACJA
Drugim krokiem było ustalenie – co mogę wymienić i jak wpłynie to na wydajność. Zdecydowałem się na trzy rzeczy:
- pamięć RAM
- procesor
- dysk na SSD
Laptop wyposażony był w 4GB pamięci w jednej kości – logicznym było dokupienie drugiej kości 4GB aby skorzystać z Dual Channel. To już zrobiłem.
Procesor – powinienem zaznaczyć, że laptop był wyposażony w Intel i3 – znowu ze względu na cenę – cztery lata emu nie wydawało się to tak ważne. Jestem w o tyle dobrej sytuacji, że mogę zmienić procesor – na jaki – po prostu zapytałem na stronie FB producenta – dostałem cała listę kompatybilnych procesorów. Zdecydowałem się na i5, dlaczego nie na i7 zapytacie? Otóż sprawdziłem wydajność obu – różnica wynosiła około 5%, podczas gdy zmiana z i3 na i5 da mi około 30%; cena i7 natomiast była 30% wyższa niż i5 (200 do 300).
Procesora jeszcze nie zmieniłem – ale już na mnie czeka. 🙂
Dysk SSD – najoczywistszy wybór – ponieważ pamięć w kościach zawsze będzie szybsza od tradycyjnych dysków z talerzami. Problemem jest cena – w przeciwieństwie do tradycyjnych dysków nie spada wraz ze wzrostem pojemności.
3. WYBÓR DYSKU
Przyznaję się bez bicia, że nie porównywałem szybkości na podstawie liczb – jedyne co zrobiłem to przejrzenie kilku filmów na YT odnośnie szybkości uruchamiania się systemu – różnice ogromne.
Przez chwilę zastanawiałem się nad hybrydami – połączeniem tradycyjnego dysku z SSD – ale po zapoznaniu się z mechanizmem ich działania – zmieniłem zdanie. Hybrydowy dysk będzie się “uczył” z których programów korzystasz najczęściej i właśnie te będzie przechowywał w szybkiej pamięci. Reszta działa tak jak tradycyjny dysk – ich zaletą jest niska cena w stosunku do pojemności. Dyski hybrydowe będą miały około 8GB szybkiej pamięci – reszta to tradycyjne talerze.
Jestem przekonany, że dysk SSD podniesie wydajność całego systemu dzięki szybszemu zapisowi i odczytowi danych. Jak bardzo zwiększy się wydajność – to już temat na kolejny artykuł, który powstanie po zamontowaniu dysku. A jego tytuł będzie zawierał słowo AFTER.
Dysk SSD zamówiłem do sklepu EURO – korzystając z kodów RABATOWYCH na stronie sklepu.
Jeżeli preferujesz produkty Samsunga – sprawdź na ich stronie.
Sklepy Saturn – oferta sklepu.
Dysk SSD - czy ten zakup się opłaca - AFTER - Smart-Life smartfony, tablety, oferty.
6 października 2015 @ 17:27
[…] tygodnie temu napisałem artykuł rozważający zakup dysku SSD – Dysk SSD – czy ten zakup się opłaca – BEFORE; wtedy jeszcze go nie miałem – dziś już mam i mogę podzielić się spostrzeżeniami. […]