Internet Mobilny – Orange v Plus

Internet mobilny to obecnie mój główny rodzaj dostępu do sieci, postanowiłem więc spróbować oferty Plusa. Jako, że głównie używam Orange będę miał porównanie co do prędkości i jakości. No i wy razem ze mną. Zaczynamy!

Zakupiłem starter Plush – Internet na kartę, czy jakoś tak i mógłbym przysiąc, że na opakowaniu była informacja o wszystkich trzech rodzajach kart – mini, micro i nano. Kiedy zabierałem się o testów okazało się, że karta jest mini i micro, a mój telefon ma slot tylko na nano.

Wyjaśnienie.

Dla każdego kto łapie się za głowę i woła: “jakie MINI”. Poniższa ilustracja powinna rozwiać wszelkie wątpliwości:

Internet Mobilny

Tak, tak – to co wszyscy potocznie nazywamy standardową kartą SIM jest w rzeczywistości Mini. Wiem, że są osoby, które wiedzą – proszę nie bluzgać w komentarzach. 😉

Koniec wyjaśnień.

Uwaga. Test będzie trochę jakby niesprawiedliwy. Dlaczego? Otóż Plus nie ma zasięgu LTE tam gdzie mieszkam, próbowałem w kilku miejscach i nic. Pozostaje więc HSPA + kontra LTE w Orange. Ktoś może powiedzieć, że powinienem przerwać testy, bo nie mogę zapewnić takich samych warunków i test będzie – właśnie trochę jakby niesprawiedliwy. Ale musicie wziąć pod uwagę fakt, że używam internetu mobilnego jako głównego dostępu i to nie moja wina, że Plus nie może dostarczyć LTE tam gdzie go potrzebuję.

W tym wypadku kwestia braku zasięgu działa na niekorzyść Plusa i na mój wybór. Dla spokoju sumienia spróbuję znaleźć zasięg na mieście i zobaczyć jak Plus sobie radzi w LTE. Czas na porównanie.

Aha, sprzęt testowy to Sony Xperia Z3 Compact zdolny osiągnąć 150Mbps w LTE.

Internet Mobilny

3G HSPA Orange

internet mobilny

4G LTE Orange

internet mobilny

3G HSPA Plus

internet mobilny

Podsumowanie – wyniki Plusa i Orange w 3G są zadowalające – Ping poniżej 30, prędkości około 15-18Mbps. W LTE Orange przyspiesza do 45-60Mbps a Ping spada do 20. Mamy więc 3-4 krotny wzrost prędkości i 30% spadek opóźnień(ping).

Żałuję, że nie mogę przetestować LTE w Plusie, ale tak jak powiedziałem, jeżeli nie ma zasięgu 4G – oferta jest mi nieprzydatna.

Kto jest za tym aby w kolejnym teście brał udział Play? Piszcie.

Udostępnij!