Tesla P90D – elektryczna rewolucja na drogach

Samochody elektryczne to nieunikniona przyszłość; szczególnie gdy podchodzimy do tego zagadnienia jak CEO w Tesla Motors – Elon Musk – zapewniając darmowe stacje ładowania samochodu.

To jeszcze przyszłość w Polsce, ale Stany Zjednoczone i zachód Europy już powoli przyzwyczajają się do stacji szybkiego ładowania, gdzie można w 30 minut naładować samochód za darmo.

To jest odpowiedź Tesli na problem zanieczyszczenia środowiska i stałych wydatków, jeżeli chcemy gdziekolwiek się dostać. Dokładnie tak – zamiast wydawać najpierw na samochód, a potem na benzynę, olej napędowy czy gaz aby móc się przemieszczać – wydajesz tylko na samochód. Jak o mówią w Tesli do modelu S wlewasz tylko płyn do spryskiwaczy. 🙂

Powiedzmy sobie szczerze – kwota nie jest mała – 70 000 funtów za wersję podstawową, nawet do 150 000 za wersję z dodatkowym wyposażeniem. Na złotówki to kwota niedostępna dla 90% społeczeństwa. Inaczej w Stanach Zjednoczonych czy w krajach Europy zachodniej.

tesla p90d

Tesla P90D – model S

Pod warunkiem korzystania z darmowych stacji ładowania – eksploatacja jest nieskończenie tańsza niż dowolnego samochodu z tradycyjnym silnikiem wewnętrznego spalania.

Wiem co wielu sceptyków powie – energia elektryczna jest pozyskiwana głównie z wykorzystaniem paliw kopalnianych. Na to odpowiem – tak: co jest lepsze – produkcja energii elektrycznej i miliony samochodów zużywające paliwa kopalniane oraz zanieczyszczające środowisko czy sama produkcja energii elektrycznej? Oczywiście taki samochód trzeba wyprodukować, ale tradycyjne samochody też trzeba wyprodukować.

Patrząc na zachód – wygląda na to, że samochody elektryczne zdobywają coraz większą popularność – kolejne koncerny prezentują swoje modele, ponieważ widzą możliwość zarobku.

Tesla stawia coraz więcej stacji ładowania, ale ładowanie będzie darmowe tylko dla posiadaczy samochodów Tesli – użytkownicy innych marek będą musieli zapłacić. To tylko możliwość, aczkolwiek bardzo prawdopodobna.

Jeżeli fundusze pozwolą i rozmieszczenie stacji ładowania będzie optymalne – bardzo chętnie kupię Teslę Model S (lub X) lub innych samochód elektryczny, którego koszty eksploatacji mogą okazać się bliskie zeru. 🙂

Udostępnij!