Technologia wirtualnej rzeczywistości to przyszłość gier i rozrywki

Żyjemy w cyfrowym świecie, w którym większość rzeczy wykonuje się online. Jesteśmy zawsze podłączeni do naszych telefonów i laptopów, i dlatego nawet nie czujemy potrzeby wykorzystania naszego czasu na wykonanie jakiejś produktywnej pracy. Zamiast tego spędzamy godziny w mediach społecznościowych i na zakupach online.

W dzisiejszych czasach przeszliśmy już od analogu do cyfry i od dokumentów papierowych do elektronicznych. Technologia Wirtualnej Rzeczywistości jest kolejnym krokiem w tej rewolucji technologicznej.

Czym jest Technologia Wirtualnej Rzeczywistości?

Zanim przejdę do definicji Technologii Wirtualnej Rzeczywistości, zrozummy, jaki jest jej faktyczny cel.

Wirtualna Rzeczywistość to technologia immersyjna, która służy do symulacji doświadczeń w świecie rzeczywistym. Jest tworzona w celu zanurzenia użytkownika w symulowanym środowisku.

Najważniejszą rzeczą jest to, że Wirtualna Rzeczywistość jest przyszłością gier i rozrywki. VR zmieni sposób, w jaki ludzie wchodzą w interakcje z otoczeniem.

Podstawową ideą VR jest to, że użytkownik jest w stanie zobaczyć, usłyszeć i poczuć rzeczy, które nie są możliwe w świecie rzeczywistym.

VR jest również znany jako Wirtualna Rzeczywistość. Według Wikipedii jest to generowana komputerowo symulacja trójwymiarowej (3D) przestrzeni wirtualnej, zazwyczaj w zestawie słuchawkowym, który obejmuje oczy, uszy i nos użytkownika.

Różnica między Wirtualną Rzeczywistością a Rzeczywistością Rozszerzoną polega na tym, że w Wirtualnej Rzeczywistości użytkownik widzi rzeczy, których w rzeczywistości nie ma, natomiast w Rzeczywistości Rozszerzonej użytkownik widzi świat rzeczywisty i dodaje do niego obiekty.

Jak działa Wirtualna Rzeczywistość?

Wirtualna Rzeczywistość to technologia, która działa poprzez wykorzystanie kamer wideo, urządzeń audio i czujników do stworzenia wirtualnego doświadczenia dla użytkownika.

Główną zasadą tej technologii jest to, że użytkownik nosi zestaw słuchawkowy VR, który posiada ekran HD.

Użytkownik może również podłączyć do tego zestawu słuchawkowego dowolne urządzenie mobilne, takie jak smartfon, laptop, tablet itp. Najważniejszą rzeczą jest to, że użytkownik może być w zupełnie innej lokalizacji, a mimo to może oglądać, wchodzić w interakcje i doświadczać otaczającego go świata.

Pełną immersję Wirtualnej Rzeczywistości można zobaczyć na poniższym przykładzie.

Wyobraźmy sobie sytuację, w której znajdujesz się w samolocie, który leci po niebie. Siedzisz z tyłu i masz szklane okno, które zapewnia Ci 360-stopniowy widok na miasto poniżej.

Masz smartfona i możesz oglądać mapę miasta poniżej, możesz też zobaczyć drogi i budynki. Możesz również rozmawiać ze swoim przyjacielem, który siedzi obok ciebie.

W tym przypadku nie musisz wychodzić na zewnątrz i zwiedzać miasta, doświadczasz go już w wirtualnym świecie.

Rodzaje wirtualnej rzeczywistości

Istnieją dwa rodzaje Wirtualnej Rzeczywistości:

– Head-mounted Display (HMD):

Jest to zestaw słuchawkowy VR, który posiada mały ekran umieszczony przed oczami użytkownika. Ten ekran jest również określany jako wizjer.

– Rzeczywistość mieszana:

Jest to hybryda Aug.