Anglia: Jak działa abonament w O2

Ciekawe podejście do abonamentu w UK zaproponował operator O2. Tzw: Refresh w O2 składa się z dwóch zleceń stałych – jedno za nasze minuty, smsy i pakiet danych oraz drugie – raty 0% za telefon. Co w tym ciekawego i innowacyjnego przeczytacie we wpisie 🙂

Można by zapytać – po co brać abonament u operatora skoro można wziąć SIM Only i kupić telefon na raty gdzie indziej. Odpowiedź jest prosta: opłata za taryfy jest niższa oraz dostajemy rabat na telefon.

Czym więc zachęca nas Refresh w O2?

Jak wspomniałem mamy dwie kwoty to płacenia miesięcznie, przykładowo 18Ł za nielimitowane rozmowy, smsy i 2GB danych oraz miesięczną ratę za urządzenie. Ciekawostką jest to, że możemy spłacić telefon wcześniej, jeżeli zdecydujemy się wpłacić więcej jednego miesiąca – nasze zobowiązanie zostanie przeliczone ponownie i kwota miesięczna pójdzie w dół.

Przykładowo bierzemy Sony Z3 Compact w abonamencie 28Ł miesięcznie gdzie 15Ł to rata za telefon, co da nam łącznie 360Ł, ale chcemy się pozbyć rat wcześniej więc decydujemy się płacić 50Ł miesięcznie za telefon. Za każdym razem kiedy wpłacimy więcej nasze ray zostaną przeliczone ponownie, ale załóżmy, że wpłaciliśmy połowę z pierwszym rachunkiem, w ten sposób nasze miesięczne zobowiązanie spada z 28Ł do około 20Ł.

Kiedy już spłacimy urządzenie w całości mamy trzy opcje:

  • Zakończyć umowę! Tak – po spłaceniu zobowiązania za telefon możemy rozwiązać umowę za 30 dniowym wypowiedzeniem – ciekawe co nie? Ale nie jest to najciekawsza opcja.
  • Wziąć kolejny telefon! Tak – po spłaceniu poprzedniego telefonu możemy wziąć kolejny – podpiszemy kolejne raty na kolejne 24 miesiące. Nie musimy czekać do końca umowy – po prostu spłacamy urządzenie.
  • Zostać na umowie SIM Only po spłaceniu zobowiązania za telefon – możemy płacić już tylko za nasze minuty, smsy i dane.

Tak więc pomysł jest bardzo ciekawy – jakie minusy ma ta oferta. Ponieważ telefon kupujemy w umowie kredytowej – jest on własnością firmy do momentu spłacenia zobowiązania. Co oznacza, że nie pozbędziemy się Sim Locka (oficjalnie przez operatora) do momentu spłacenia urządzenia.

Innych minusów póki co nie widzę. Jak widzicie pomysł na taryfę jest bardzo ciekawy: można wziąć abonament i płacić więcej aby pozbyć się rat (0%) wcześniej. 🙂

Źródło: O2

Udostępnij!