MTR w 2013 roku

Na koniec roku rzecznik P4 zaproponował innym operatorom podpisanie umów, które obniżały by stawki MTR do poziomu zaproponowanego przez UKE. Nie podpisanie aneksów oznacza, że operatorzy pobierają stawkę 12,23 gr, a P4 – 16,02.

Czym jest MTR? I jaki ma związek ze stawkami hurtowymi?

MTR – Mobile Termination Rate to stawki jakie operatorzy płacą sobie za zakańczanie połączeń w ich sieci. Dzwoniąc z Play do TMobile – Play płaci TMobile 12,23 gr za każdą minutę. Z biznesowego punktu widzenia aby operatorowi opłacało się prowadzenie działalności – musimy zapłacić więcej za każdą minutę. Stawki zaproponowane w 2013 roku wynoszą 8,26 gr w pierwszym półroczu i 4,29 gr w drugim. P4 operator sieci Play startując pięć lat temu otrzymywał większe stawki za zakańczanie połączeń we własnej sieci, w związku z czym pozostali operatorzy pobierali od swoich abonamentów wyższe stawki za połączenie do P4.

Teraz nie ma to już znaczenia, bo stawki są bardzo zbliżone. Więc operatorzy wykorzystują sytuację nie zmieniając stawek za połączenie do Play, dlatego ciągle mamy opłaty wysokości 60 gr i więcej. Ponieważ prawo zezwala na to, jest to z biznesowego punktu widzenia bardzo korzystna sytuacja dla operatorów (poza Play).

Stawki hurtowe to natomiast stawka jaką płacimy za minutę, stąd: Stawka Hurtowa – MTR = marża operatora. Stawki hurtowe ustalają operatorzy na podstawie sytuacji na rynku. Obniżenie stawek MTR nie ma żadnego wpływu na stawki hurtowe chyba, że któryś z operatorów zdecyduje się zaatakować rynek i obniżyć stawki – obniżka w Prepaid do 29 gr jest tutaj najlepszym przykładem.

J.Ś. 2012

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

Pocket