Dlaczego Apple zrezygnowało ze złącza JACK w iPhone’ach

Trochę wody w Wiśle upłynęło od usunięcia złącza JACK w iPhone’ach, żadnej rewolucji nie było – iPhone 7 się sprzedał. Ale czy wiecie co jest prawdziwym powodem, dla którego tak popularne i przyjęte na całym świecie złącze straciło pracę w produktach Apple?

Pieniądze. I to duże pieniądze, bo od każdego akcesorium używającego złącza Lightning.

Tim Cook znalazł chyba trzy powody, które potem wciskał dziennikarzom na scenie – dlaczego to niby nowe produkty nie będą miały złącza JACK. Z tego co pamiętam – brak miejsca, a dokładnie więcej miejsca na co innego; czas na przejście na technologie bezprzewodowe i coś jeszcze, ale nie ma to znaczenia, bo były to tylko wymówki.

apple iphone jack

Apple opracowało i wprowadziło złącze Lightning, które muszę przyznać jest bardzo dobrze przemyślane – dlatego USB C też jest dwustronne. Wiecie co wg Apple jest największą wadą złącza JACK 3.5mm? To, że nie oni je opracowali i nie mają na nie patentu. Poważnie. Już mówię dlaczego.

Apple nie zrezygnowało z przewodowych akcesoriów, prawda? Ciągle są dostępne słuchawki czy głośniki, z tą różnicą, że zakończone złączem Lightning. A skoro Lightning należy do Apple to od KAŻDEGO akcesorium – nieważne przez kogo wyprodukowanego – Apple dostaje udział.

Dokładnie tak. Chcesz kupić słuchawki dla iPhone 7 – wybierasz jakiegoś znanego producenta i płacisz więcej, bo ten oto producent musiał zapłacić Apple za użycie ich patentu, aby wyprodukować akcesorium do ich produktu.

Marketingowo – GENIALNE.

Jak wiecie Apple zawsze pozywa kogo się o naruszenie patentów, dla firmy jest to gruba kasa i nie należy się temu dziwić. Dla rozwoju technologii i dostępności już niekoniecznie. No, ale każdy będzie potrzebował innego produktu i każdy musi wybrać.

W tym artykule chciałem przedstawić dlaczego JACK is DEAD w iPhone’ach. Krótko, bo JACK nie miał dla Apple MONEY. A Lightning ma i o to toczy się ta gra.

Udostępnij!