Nowy iPad

O ile w świecie smartfonów pozycja lidera jest trudna do jednoznacznego określenia, o tyle w świecie tabletów trzeba przyznać Nowemu iPadowi wyższość nad produktami konkurencji. Jeżeli tablety mają służyć głównie do przeglądania zasobów internetu to Apple sprzedał mi Nowego iPada zastosowaną w nim rozdzielczością wyświetlacza.

Wszyscy wiemy, że to nie wielkość wyświetlacza ma znaczenie, ale kombinacja wielkości wyświetlacza i rozdzielczości ekranu, bo duży wyświetlacz zapewnia komfort, a dzięki dużej rozdzielczości na ekranie widzimy więcej. Zastosowana w Nowym iPadzie rozdzielczość 2048 x 1536 pikseli jest dwukrotnie większa niż w poprzedniej generacji iPada i kładzie konkurencję na łopatki.

OK, małe porównanie – jeżeli twój telewizor/ monitor 22/24/32/37/40/46 cali ma rozdzielczość FullHD 1080p, czyli 1920 x 1080 pikseli to Nowy iPad na powierzchni 9,7 cala ma większą. Jest więc w stanie wyświetlić więcej niż 46 i więcej calowy telewizor.

Wyświetlacz wykonany jest w technologii IPS z podświetleniem LED obsługujący Multitouch.

Nowego iPada napędza chipset Apple A5X z układem graficznym PowerVR SGX543MP4, którego siła polega na tym, że został specjalnie zaprojektowany  do współpracy z systemem iOS  – jeżeli się zastanowić to właśnie na tym polega siła iPhone. Układ PowerVR SGX543MP4 jest rozwinięciem jednostki zastosowanej w iPad 2 – różnica polega na zastosowaniu czterech rdzeni zamiast dwóch. Układ ten świetnie sobie radzi z wymagającymi grami.

W nowym iPadzie zastosowano 1GB pamięci RAM, czyli dwa razy więcej niż w poprzedniej generacji. Jest to również optymalna wielkość dla aplikacji i gier. Do wyboru mamy trzy wersje ilości wbudowanej pamięci – 16Gb, 32 Gb oraz 64 GB.

Komunikacja – Nowy iPad wykorzystuje:

  • Wi-Fi (802.11a/b/g/n)
  • Bluetooth 4.0
  • UMTS/HSPA/HSPA+/DC-HSDPA

Multimedia. Nowy iPad wyposażony jest w dwie kamery przednią i tylną. Tylna posiada na na tyle wysoka rozdzielczość, aby pozwolić na nagrywanie wideo w rozdzielczości 1080p.

  • 5 Mpx (tył)
  • 0,3 Mpx (przód)
  • nagrywanie 1920×1080 px.

Bateria. Zastosowano tutaj akumulator o pojemności 11560 mAh, co stanowi znaczny postęp w stosunku do poprzedniej generacji, gdzie zastosowano baterię pojemności 6930 mAh.

Nowy iPad póki co stanowi niedościgniony wzór dla innych producentów, każdy kto miał okazję używać tego tabletu przyzna tu rację – nawet jeżeli nie za bardzo przepada za produktami Apple. Każdy kto nie miał ma szansę w salonach Orange, gdzie co prawda w wybranych miejscach jest eksponowany i dostępny dla klientów.

Nowy iPad jest dostępny w sklepie Orange w ofertach mobilnego internetu. Szukajcie nazwy iPad 4G, bo nie jest oznaczony jako Nowy iPad. Wkrótce przyjrzę się bliżej tym ofertom dla klientów indywidualnych i dla firm.

J.Ś. 2012

Udostępnij!