Apple iPhone to najlepszy smartfon na świecie…

… w robieniu pieniędzy. Chcecie wiedzieć jak mniej więcej wyglądają wydatki Apple na nowego iPhone 7? Kto by nie chciał. Niestety tych oficjalnych nie poznamy nigdy, ale możemy oszacować przybliżoną wartość.

Ale żeby nie było – nie tylko Apple jest dobre w robieniu pieniędzy, jest po prostu najlepsze. Wszyscy wielcy producenci starają się maksymalizować zyski. W pewien sposób zyski te zawdzięczają … Apple. Jeżeli gigant z Cupertino obniżyłby ceny to musieliby to zrobić inni producenci. A ceny podzespołów zostają takie same. Do rzeczy.

Apple iPhone 7.

Wg szacunków znalezionych w sieci możemy ustalić przybliżony koszt produkcji nowego smartfonu. Oczywiście bez wydatków stałych – takich jak badania i rozwój.

  • wyświetlacz jest wyceniany na 42 dolary
  • Procesor Apple A10 kosztuje 26,9 dolara
  • Przedni i tylny aparat fotograficzny to 19 dolarów
  • za akumulator Apple płaci 2,5 dolara

Razem z kablem, słuchawkami i ładowarką koszt został oszacowany na 225 dolarów.

apple iphone

Wyjaśnienie.

Nie uważam, żeby zarabianie na własnych produktach było czymś złym. Wręcz przeciwnie – na tym polega kapitalizm i wolny rynek. Uważam natomiast, że przepłacanie za urządzenie tylko dla znaczka jest niezbyt mądre. Szczególnie, że są alternatywy dużo tańsze i czasem też lepsze. Ale każdy może robić ze swoimi pieniędzmi co tylko chce.

Koniec wyjaśnień.

A więc 649$ – 225$ daje 424$. Czy możemy założyć 200$ zysku? Jak tak to za każdy milion sprzedanych urządzeń Apple zarabia 200 000 000$ (200 milionów dolarów).

Dane z zeszłego roku mówią o 13 milionach sprzedanych 6S – jeżeli zysk był podobny to mamy 2 miliardy 600 milionów. Grosze. 😛

Pytanie.

Czy już czas przesiąść się na “chińczyki”? I nie mówię tutaj o firmach “krzakach”, ale o wielkich producentach jak Huawei, Xiaomi czy ZTE. iPhone i tak jest produkowany w tych samych fabrykach co reszta smartfonów na rynku. W przypadku “chińczyków” będziemy mieć podobne parametry, ale za dużo niższą cenę.

Czy Apple jest “evil” za takie zawyżanie ceny? Nie. Dlaczego? Bo i tak ktoś to kupuje. Równanie jest proste – brak sprzedaży – upadek. Ktoś, w ilości ponad 13 milionów, kupuje smartfony Apple więc wszystko gra – wolny rynek i kapitalizm na poziomie master.

Ciekawostka

Cena iPhone 7 w USA to 649$, w Polsce 3349zł. Szybkie sprawdzenie kursu powie Ci, że coś się tutaj nie dodaje – 649$ to około 2460zł. Nie możemy mieć za dobrze – co nie? (sarkazm).

Udostępnij!