Dysk SSD – czy ten zakup się opłaca – AFTER

Trzy tygodnie temu napisałem artykuł rozważający zakup dysku SSD – Dysk SSD – czy ten zakup się opłaca – BEFORE; wtedy jeszcze go nie miałem – dziś już mam i mogę podzielić się spostrzeżeniami. Pokrótce – jak masz środki to warto :).

Wymiana dysku w zauważalny sposób wpłynęła na wydajność systemu – częściowo również dlatego, że razem z dyskiem wymieniłem procesor i dołożyłem pamięci. Jednak to czas ładowania i zamykania systemu, kopiowania danych jak i również ładowania gier – liczy się najbardziej. A ten zmalał znacząco i zauważalnie.

Odczyt i zapis plików wzrósł około 7-krotnie, a to już wynik widoczny gołym okiem, aczkolwiek aby nie być gołosłownym poniżej wyniki zapisu i odczytu danych na moim dysku SSD w zależności od rozmiaru pliku.

dysk SSD

dysk ssd

A poniżej dla porównania stary dysk HDD 500GB

HDD test

Na plus zmieniła się responsywność(nie lubię zapożyczeń, ale trudno) – jest płynniej przy dużym obciążeniu dysku – start i zamknięcie systemu liczę w sekundach, a i aktualizacje szybciej się instalują.

Ogólnie jestem zadowolony z wydajności dysku, jedyny minus to oczywiście brak miejsca – 128GB to nie 500GB gdzie również potrafiło miejsca zabraknąć. 🙂

Aby rozwiązać ten problem przyglądam się możliwości zastąpienia napędu optycznego – kieszenią na tradycyjny dysk talerzowy. Rozwiązanie to pozwoli trzymać system i często używane programy na SSD, podczas gdy HDD robi za magazyn danych.

Trochę obawiam się o żywotność dysku SSD, już naczytałem się o tylko 1000-krotnym zapisie, zużywających się komórkach pamięci, itp. Mam nadzieję, że w użytkowaniu codziennym – dysk wytrzyma 4 lata – czyli tyle co laptop ma w tej chwili – choć z drugiej strony czy za 4 lata będę miał tego samego laptopa – nie sądzę.

Jeżeli szukacie dysku SSD – Samsung może okazać się dobrym wyborem – Oficjalny Sklep Samsung.

Warto również przejrzeć rabaty w sklepach internetowych.

Jeżeli macie jakieś pytania na temat dysku – w komentarzach jest dużo miejsca. 🙂

Udostępnij!