Sony Xperia Z i ZL zaprezentowane na CES 2013

Smartfony Sony Xperia Z i ZL zostały zaprezentowane na targach CES 2013 w Las Vegas. Piszę smartfony, bo nazwa phablet mi nie pasuje i nie będę jej używał. Oba mają 5 calowe wyświetlacze o rozdzielczości 1080p, a napędzają je chipsety Snapdragon S4 Pro.

O tak wysokiej rozdzielczości na tak małym wyświetlaczu możemy długo rozprawiać – wg. mnie – nieprzydatny chwyt marketingowy. Jestem pewien, że wszystko jest bardzo ostre i wyraźne, ale należy pamiętać, że musimy używać również zdjęć i filmów w tej rozdzielczości, bo inaczej uraczymy się jedynie rozciągniętą grafiką. Jestem jak najbardziej za postępem i chętnie zobaczę standardowo 1080p w 10 calowych tabletach.

Parametry Sony Xperia Z:
  • 5-calowy wyświetlacz LED o rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli – 1080p,
  • chipset Qualcomm Snapdragon S4 Pro taktowany zegarem 1,5 GHz i grafiką Adreno 320,
  • 2 GB pamięci RAM,
  • 16 GB pamięci wbudowanej + gniazdo kart pamięci microSD,
  • 13-megapikselowy aparat Exmor RS z funkcją HDR i kręcenia filmów 1080p,
  • LTE, GPS, NFC,
  • bateria o pojemności 2300 mAh,
  • system operacyjny Android 4.1 Jelly Bean,
  • odporna na kurz i wodę obudowa z certyfikatem IP57.

sony xperia z

Sony Xperia Z i ZL to praktycznie identyczne smartfony – różnią się jedynie kilkoma szczegółami, które przy użytkowaniu ciężko będzie zauważyć. Przykładowo Xperia XL nie ma obudowy certyfikowanej IP57, jest mniejsza, ale grubsza.

Zastosowany chipset Snapdragon S4 Pro firmy Qualcomm należy obecnie do najwydajniejszych SOC na rynku. Tutaj podobnie jak w przypadku rozdzielczości wyświetlacza czeka na nas pułapka marketingowa – tak pojawią się w tym roku urządzenia z chipsetem Tegra4, które prawdopodobnie będą najwydajniejszymi i zdeklasują Snapdragony S4. Ale pamiętajmy, że aby wykorzystać całą moc chipsetu trzeba napisać aplikację, która będzie zoptymalizowana pod ten układ. Jeżeli tego nie zrobimy – marnujemy sporo mocy. Krótko mówiąc Snapdragony i Exynosy obecnej generacji jeszcze bardzo długo będą wystarczająco wydajne do wszelkich zastosowań.

Sony Xperia Z i ZL będą dostępne w marcu tego roku. Ogłaszam rok 2013 rokiem urządzeń 5-6 cali z rozdzielczością 1080p, bo pojawi/ło się ich naprawdę sporo.

J.Ś. 2012

Udostępnij!