NOKIA wraca do gry

Nokia podbija już rynek chiński i przygotowuje się do szturmu na resztę świata. Jako zwolennik tej marki jestem pełen nadziei, ale zanim kupię jakikolwiek smartfon z logo Nokia – musi zostać spełnionych kilka warunków.

Zakładanie, że sama marka będzie tym samym czym była przez przejęciem przez Microsoft jest dużym błędem. Telefony Nokia były czymś innym, zawsze zaskakiwały w pozytywny sposób. Teraz może się okazać, że smartfony Nokia będą kupowane przez sentyment i pozytywne wspomnienia związane z minioną erą.

Właśnie dlatego niekoniecznie będę chciał kupować Nokie przy premierach. Piszę premierach, bo ma być 6 (słownie: sześć) smartfonów w tym roku.

Nokia 6:

Nokia HMD

Aby nowe produkty były atrakcyjne muszą spełnić kilka warunków:

  • mieć więcej lub przynajmniej tyle samo co konkurencja – a więc oferować to co oferuje konkurencja lub więcej. Tyle samo w zupełności wystarczy.
  • mieć coś co będzie przydatne wszystkim, niezależnie od wymagań, coś do czego można przekonać kupujących, że tego właśnie potrzebują
  • oferować długi czas pracy na baterii – będzie to rudne do spełnienia, ale widzę, że pierwszy model ma baterię 300mAh – jeżeli producent nie zejdzie poniżej tej wartości to będzie dobrze.
  • Carl Zeiss i SuperAMOLED jeden do zdjęć i filmów, drugi do oglądania tych zdjęć i filmów. Jak może pamiętacie Nokia miała już i ekrany AMOLED i soczewki CZ – np. Nokia N8
  • duże ilości pamięci – bądźmy szczerzy 16GB to już nic, 32GB szybko się kończy, nowe modele będą wyposażane w co najmniej 64GB – widać to po specyfikacji i jest o bardzo dobry ruch.
  • idealnie chciałbym wyjmowaną baterię – baterie zużywają się najszybciej i kiedy telefon przetrwa kilka lat to baterię trzeba wymieniać co rok, dwa.
  • cena – z pierwszych raportów wynika, że cena będzie dość przystępna – to dobrze, bo umożliwi to walkę cenową z producentami pokroju Apple i Samsung. produkty Apple zawsze były drogie, a Samsung widząc okazję podniósł ceny swoich urządzeń, teraz Nokia może to wykorzystać.

I to chyba póki co wystarczy, będę obserwował jak rozwija się sytuacja z Nokią i na pewno poinformuję o czymś ciekawym. Za chwilę pojawi się opis pierwszego modelu, dostępnego na razie tylko w Chinach, a już niedługo w Europie.

Udostępnij!