Pięć niezbędnych funkcji w smartfonie w 2017

W poniższym artykule znajdziecie kilka funkcji/podzespołów, które jak dla mnie są niezbędne w smartfonie w 2017 roku. Jest to subiektywna list dopasowana do moich potrzeb, a może uważacie podobnie?

Około 2005 roku trendem było robienie coraz mniejszych telefonów, klapki były na topie, a dla “hard users” były już od dawna smartfony oparte o systemy Symbian i Windows Mobile.

Jak to wszystko się zmieniło doskonale wiemy, większe wyświetlacze, szybsze procesory, więcej pamięci – najbardziej ucierpiała na tym długość pracy na baterii, dlatego:

Numer jeden – Pojemna bateria

Czy wy też nie chcecie ładować swoich urządzeń każdego dnia? Czas więc skupić się na produktach z pojemnymi bateriami – mówimy tu o 4000 mAh i więcej. Im więcej tym lepiej. I nie przejmuję się tutaj większym rozmiarem – produkowanie coraz cieńszych urządzeń jest zabiegiem marketingowym i przeczy wszelkim zastosowaniom praktycznym. Od pojemności baterii do braku dobrego chłodzenia i dostępu do wnętrza.

pięć niezbędnych

Numer dwa – wymienna bateria

Razem ze zmniejszaniem grubości urządzeń pozbyto się możliwości samodzielnego, nie inwazyjnego dostępu do baterii, co fani Apple powinni dodać do listy “zasług” -iPhone’ów. Oczywiście były już wcześniej urządzenia bez dostępu do baterii, tak samo jak były smartfony przed 2007 rokiem.

Wymienna bateria jest dla mnie ważna, bo po roku można już zauważyć znaczny spadek pojemności ogniw. Po dwóch musimy już nosić power banki. A po dłuższym okresie – baterie po prostu przestają działać. Nie wspominając o wyciekach czy zapłonach przy uszkodzonym akumulatorze. Wymiana baterii w serwisie zazwyczaj kosztuje, a po co ponosić koszty czegoś co da się spokojnie zrobić samemu?

Numer trzy – LTE

Szybkie połączenie komórkowe i długi czas pracy na baterii nie współgrają ze sobą. Jednak szybki dostęp do internetu jest czymś co chcę mieć i również dlatego baterie muszą mieć większa pojemność. Łączność LTE przyda się również do mobilnej usługi płatności – takiej jak BitCoin i Blik.

Numer cztery – porządny aparat

Dzięki lub przez smartfony nie nosimy już aparatów ze sobą, bo mamy takowy w telefonie. Również w tym wypadku nie chciałbym robić słabszych zdjęć niż to konieczne – mówimy o minimum 8 Mipkseli. Oczywiście nie tylko rozdzielczość odpowiada za jakość zdjęć, dlatego musi to być w miarę nowa produkcja. Poniżej 8Mpx nie ma co schodzić, no chyba że mówimy o większych pikselach w matrycy – jak to próbowało zrobić HTC.

Numer pięć – NFC

NFC to funkcja trochę dla leniwych/wygodnych i technologicznych laików, bo wystarczy tylko przyłożyć i już parujemy telefon z np.: głośnikiem, czy przesyłamy zdjęcie. Mnie zależy również na płatnościach zbliżeniowych. Wiadomo wygoda/lenistwo.

Bonus

Jako bonus dodałbym funkcję DualSIM – korzystając z takiego rozwiązania zauważyłem, że jest to bardzo wygodne – nosimy tylko jeden telefon, ładujemy tylko jeden czy też szukamy kiedy dzwoni – tylko jeden telefon. Jednak kiedy spróbujemy połączyć pięć niezbędnych i DualSIM okazuje się, że takich telefonów nikt nie produkuje. Chyba, że rynku azjatyckim, ale nie wiem na pewno.

Cała reszta.

Jeżeli chodzi o wyświetlacz, chipset, pamięć – oczywiście powinny być jak najlepsze, choć czasem trudno jest znaleźć najnowsze rozwiązania z pojemną baterią.

To jaki to telefon?

Krótko – nie ma takiego. Musimy iść na kompromisy – na szczęście tylko jeden, za to dość kluczowy – wymienna bateria. Jedyny smartfon bardzo nowoczesny i spełniający 4 wymagania plus extra wydajność to Samsung Galaxy A9 i Galaxy A9 Pro – ze wskazaniem na ten drugi, ze względu na baterię pojemności 5000mAh. Niestety niedostępny w Polsce – chyba musimy się wziąć za import. Znajdziemy je natomiast na angielskim i amerykańskim Amazonie.

pięć niezbędnych

Drugim smartfonem jest Lenovo P2 – który można kupić przez Ceneo za około 1400 zł lub w serwisie Skąpiec. Oba te smartfony są dostępne w wersji Dual SIM, ale Samsung zapewne nie w Polsce, Lenovo za to tak.

Okazuje się, że nie jest łatwo znaleźć to co się chce – pomimo zalewu urządzeń ze wszystkich stron. Zgadzacie się?

Udostępnij!