Chciałem kupić w Internecie, a tu SOFORT

Chciałem zrobić zakupy w Internecie, jak to wiele razy w przeszłości, aż w posumowaniu doszedłem do wyboru metody płatności. I tutaj pojawiły się trzy opcje – jedna z nich to SOFORT.

Normalna sprawa – chcesz coś kupić w sklepie Internetowym – wchodzisz, wybierasz, płacisz, czekasz na przesyłkę. Zazwyczaj wybieram systemy, np: Przelewy24, Transferuj.pl, Dotpay.pl, PayU – które dają mi możliwość wyboru banku i po zalogowaniu się na stronie banku – zlecenie przelewu.

Staram się unikać wysyłki za pobraniem, bo to moim zdaniem strata czasu i pieniędzy. Jak i również podawania danych karty i kodu CVV, bo uważam to za niezbyt bezpieczne rozwiązanie.

Fakt, że wystarczą dane, które znajdują się na karcie do zrobienia przelewu to temat na odrębny artykuł. Jak ktoś ma zdjęcie naszej katy to już może szaleć.

Zostaje więc trzecia metoda, gdy korzystamy z firmy pośredniczącej, ale sami logujemy się do strony banku i akceptujemy przelew.

Wybrałem więc system SOFORT(bardzo niemiecko brzmiąca nazwa) i moim oczom ukazał się poniższy ekran.

Nie muszę chyba dodawać, że te powyższe postawiły się słup 😉 Szczena mi opadła i skorzystałem z przycisku – przerwij transakcję.

Ten system, ta firma – spodziewa się, że podam swój LOGIN i HASŁO do mojego konta w BANKU!

I, jak dowiedziałem się później, loguje się do mojego konta i zleca przelew! Ktoś loguje się do mojego/twojego konta – i zleca przelew. Mało tego jest tam zapis, że może również sprawdzić historię transakcji!

Chyba nie muszę tego pisać, ale nigdy, przenigdy nie należy podawać swoich haseł. Nikomu!

Okazuje się, że system ten jest wdrożony w kilkudziesięciu sklepach internetowych, ale niezalecany przez banki.

Dodam tyko, że podając dane do konta łamiemy regulamin banku, co dosadnie stwierdza orzeczenie KNF(Komisja Nadzoru Finansowego):

„Zgodnie z postanowieniami umów i regulaminów obowiązujących w bankach działających w Polsce, klient jest co do zasady zobowiązany do zachowania poufności i ochrony przed dostępem osób trzecich indywidualnych danych identyfikacyjnych, czyli loginu i hasła do strony transakcyjnej banku, z którego usług korzysta.”

Tak, więc kupiłem czy nie? Tak, ale teraz muszę się bawić z płatnością za pobraniem. 😉

źródło: własne doświadczenie i niebezpiecznik.pl

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

Pocket