Nawigacja Navitel. Jak dostać się do Windows CE?

Najczęściej spotykanymi nawigacjami na rynku są te oparte o system Windows CE, a to ze względu na niskie wymagania sprzętowe. Najczęściej sam system przeznaczony jest TYLKO do obsługi nawigacji, lub ewentualnie kilku dodatkowych programów takich jak na przykład odtwarzacz muzyki.A jakby tak dostać się do Windowsa?

Aby wycisnąć jak najwięcej samej nawigacji, musimy dostać się do samego systemu. Po co? A chociażby po to by zainstalować więcej niż jedną nawigację. Jeden z najprostszych sposobów przedstawię w artykule poniżej.

Windows CE to bardzo prosty i lekki system – jest przeznaczony raczej do urządzeń wykonujących jedno wyspecjalizowane zadanie – takie jak skaner produktów na magazynie lub właśnie nawigacja. Za względu na swoją popularność Windows CE może pochwalić się wieloma, jak nie wszystkimi, nawigacjami obsługującymi ten system. Z najpopularniejszych mogę wymienić: Automapa, Garmin, TomTom czy MapaMap.

Jako przykładu użyję czeskiej nawigacji Navitel, w systemach opartych na WinCE działania będą podobne.

Uwaga nie kasujemy żadnych plików, przed przystąpieniem do modyfikacji robimy kopię zawartości w bezpiecznym miejscu i nie grzebiemy w rejestrze – tak długo jak nie będzie to konieczne.

  1. Lokalizacja programu uruchamianego ze startem urządzenia.

Aby modyfikacja przebiegła be zakłóceń – musimy zlokalizować program, który uruchamiany jest w momencie włączenia nawigacji. Najczęściej jest to sama … nawigacja.

W moim przypadku program nazywa się Navitel.exe i znajduje się w pamięci wewnętrznej w folderze Navitel – nic trudnego.

Po podłączeniu urządzenia do komputera mam nieograniczony dostęp do tego folderu. Niedługo zmienimy nazwę tego programu, ale wcześniej musimy zdecydować jaki program będzie uruchamiany w zamian.

Na początek mógłby to być np.: Total Commander, aby to się udało kopiujemy TC to folderu Navitel, zmieniamy nazwę programu navitel.exe na np.: navitelBAK.exe, a programu Total Commander na navitel.exe.

W tym momencie pierwszym programem uruchamianym po starcie urządzenia będzie Total Commander, z którego możemy wystartować dowolny inny program. I nawet nie wchodziliśmy do Windowsa CE.

Na tym moglibyśmy zakończyć, ale chcemy mieć eleganckie rozwiązanie. Polecam więc zastosowywać malutki programik o nazwie MyBoot – znajdziecie go w paczce. Program ten pozwala nam uruchomić do pięciu programów ze swojego interfejsu. W przypadku wyboru MB postępujemy dokładnie tak samo jak w przypadku Total Commander – z tym, że zamiast zmieniać nazwę TC zmieniamy nazwę MyBootexe – na navitel.exe. Jeżeli wszystko poszło jak trzeba to teraz jako pierwszy uruchamia się MyBoot.

2. Obsługa programu MyBoot.exe

MyBoot.exe jest obsługiwany przez MyBoot.ini – nie musicie zmieniać nazwy pliku konfiguracyjnego. W MyBoot.ini definiujemy przyciski – do 5 – i ścieżki do programów, które mają uruchamiać. Proste prawda?

Aby uruchomić nawigację – podajemy ścieżkę do navitelBAK.exe – nie musimy zmieniać jego nazwy:

Button1 = “.Navitel\NavitelBAK.exe”; Navitel

Kolejną ścieżką może być dostęp do następnej nawigacji. Trzecią do Total Commandera. Czwartą – coś innego.

A piątą tak jak jest to u mnie – wyjście do Windows CE:
Button5 = “explorer”; Explorer

Więcej znajdziecie na tej stronie – http://maplorer.com/myboot.html

Po ustawieniu programów, które chcesz uruchamiać po włączeniu nawigacji – to już koniec. 🙂 Dlaczego tylko pięć programów, bo przyciski muszą być na tyle duże aby naciskać je palcami – to główny powód.

Na WinCE uruchomimy najróżniejsze programy – odtwarzacze MP3, przeglądarki zdjęć, odtwarzacze filmów itd. Wszystkie te programy otworzymy z poziomu Windowsa lub z Total Commander. W paczce w załączeniu zamieściłem najbardziej przydane programy. Co do dodatkowych nawigacji musicie je zdobyć sami – najlepiej kupić.

Udostępnij!