Strona internetowa – wybór dobrego hostingu

W końcu postanowiliście spróbować swoich sił w sieci – chcecie postawić stronę internetową. Pierwszy krok to wybór dobrego hostingu – dopasowanego do wymagań waszego serwisu. Oto kilka rad.

Można oczywiście zacząć od bezpłatnych rozwiązań – w końcu nie wiecie jak sprawy się rozwiną. Ale załóżmy, że tak jak ja kiedyś, dacie sobie rok na rozkręcenie strony.

Zakup pierwszego hostingu to ważny element waszego przedsięwzięcia – musi on pomieścić wszystko co chcecie oraz nie “zatykać” się przy dużej liczbie odwiedzin.

Większość usługodawców oferuje nielimitowany transfer miesięczny oraz nielimitowaną przestrzeń na dyskach. O ile ten pierwszy parametr jest bardzo ważny – to ten drugi już niekoniecznie – jeżeli ktoś oferuje 100GB przestrzeni dyskowej to jest to więcej niż wystarczająco dla większości zastosowań.

Zanim jeszcze zdecydujecie się na zakup musicie zdecydować na jakim silniku będzie stał wasz serwis – obecnie WordPress to świetne rozwiązanie w większości przypadków.

strona internetowa

Strona internetowa.

Może jeszcze szybko czym jest strona internetowa i dlaczego musi być na jakimś serwerze. Strony w internecie to najprościej mówiąc foldery, do których zaglądamy używając sieci. Obecnie strony są generowane dynamicznie na podstawie plików w folderach i bazy danych. Serwer musi być dostępny z innych lokacji używając jego adresu – IP lub domeny, która tłumaczona jest na adres IP.

Cechy dobrego i niedrogiego hostingu:

  1. duża pojemność dysku
  2. nielimitowany transfer danych
  3. duża ilość baz danych
  4. przystępna cena
  5. automatyczna kopia zapasowa

Obecnie hosting na start to wydatek około 130 zł na rok – na przykład w Home.pl.

No i prawie zapomniałbym o bardzo ważnej sprawie – Domena – musimy mieć adres w internecie, pod którym opublikujemy swoją stronę. Jeżeli zależy nam na globalnym zasięgu wybieramy domenę .com, .net, czy eu. Do lokalnych zastosowań wystarczy .pl.

Jeżeli macie pytania piszcie w komentarzach – udanych projektów stron. 🙂

Udostępnij!